Pink Floyd – Prędzej świnie zaczną latać (Mark Blake)

Cóż mnie podkusiło, aby kupić biografię Pink Floyd? Sama nie jestem pewna. Być może przemawiała za tym chęć głębszego zapoznania się z zespołem tak uwielbianym przez moich rodziców, a może po prostu chwilowo nie miałam co zrobić z kasą, którą otrzymałam na urodziny. Prawda pewnie leży po środku, niemniej książkę nabyłam i praktycznie od razu zagłębiłam się w świecie intryg, konfliktów i muzyki rockowej.

Autorem biografii jest Mark Blake, publicysta, dziennikarz i pisarz już od 1988 roku bardzo mocno związany ze środowiskiem muzyki rockowej. Doświadczenie w tej dziedzinie pomogło mu w przygotowaniu książki, która na 544 kartach druku przedstawia mniej lub bardziej znane fakty z życa zespołu. Warto przy tym zaznaczyć, że swoje informacje opiera na ponad stu wywiadach.

Już pierwsze strony uświadomiły mi, że mam do czynienia z kompleksowo opisaną historią, w której bez skrupułów obnaża się wszelkie aspekty istnienia Pink Floyd począwszy od tych dobrych związanych z działalnością muzyczną, poprzez solowe kariery poszczególnych członków, na wewnętrznych konfliktach i targających muzykami nałogach kończąc. Każda kolejna kartka wyraźnie rysowała mi obraz zespołu, który wbrew powszechnym opiniom, wcale nie był tak zgrany, jakby się mogło wydawać. Odniosłam wręcz wrażenie, że sami muzycy nie pałali do siebie zbytnią sympatią – tak w kwestii drobnych smaczków, które możemy wyczytać.

Obnażanie często bardzo prywatnych szczegółów z życia tych ludzi ma nie tylko wpłynąć na zainteresowanie książką, ale przede wszystkim ukazać brutalność świata i zmusić zwłaszcza młodych do zastanowienia się, czy aby na pewno warto niektórych rzeczy próbować. Za przykład mogłabym tutaj postawić Syda Barreta (fani z pewnością wiedzą kim jest ten pan i mniej więcej orientują się, jak wyglądała jego kariera). Owszem sława to coś, o czym wielu z nas marzy, jednak gdy jesteśmy w stanie poznać jej cenę, to czasami kilka razy zastanowimy się, zanim popełnimy jakieś głupstwo.

Sam tekst jest bardzo przejrzysty i czyta się go naprawdę szybko. Szczerze mówiąc rzadko zdarza się, by biografia aż tak mnie zainteresowała. Do tej pory czytałam kilka i w głównej mierze kojarzyły się z suchymi faktami i odrobiną skandalu wrzuconą chyba tylko po to, aby coś się działo. Tutaj jest inaczej, niczego się nie ugrzecznia, momentami wręcz zaczynamy zastanawiać się, czy aby sympatia do muzyków jest uzasadniona. Sama przeżyłam lekki szok, gdy doczytałam, jak jeden z nich traktował swoją żonę.

Oczywiście książka ukazuje także i dobre strony. Poznajemy całą historię począwszy od burzliwych lat sześćdziesiątych kiedy to muzycy byli jeszcze młodzi, aż do roku 2013 i ich planów na przyszłość. Dane nam jest obcować z ludźmi, którzy mieli niepodważalny wpływ na ukształtowanie muzyki (także tej współczesnej). Nie ukrywam jednak, że to właśnie skandale najbardziej mnie zainteresowały.

Brutalne, prawdziwe i do bólu szczere. Właśnie takie określenia przychodziły mi do głowy po skończonej lekturze. Czy wpłynęła w jakimś stopniu na mój odbiór Pink Floydów? Z pewnością tak, choćby z racji tego, że pod płaszczykiem świetnej muzyki zaczęłam dostrzegać normalnych ludzi, którzy mają swoje ciemne strony. Poznałam ich nieco lepiej i zweryfikowałam swoje jeszcze młodzieńcze poglądy na temat sławy i życia, jakie się z nią wiąże. Wiem, że potrafię spojrzeć na wszystko inaczej i z całą pewnością bardziej ostrożnie.

Komu mogę polecić biografię? Przede wszystkim fanom, którzy poszukują wszelkich informacji na temat swoich ulubionych muzyków. Z pewnością będą zadowoleni z ilości ciekawostek, jakie dane im będzie poznać. Wierzę jednak, że także osoby niezwiązane z twórczością Pink Floyd dostrzegą w tej książce coś, co sprawi, że stanie się im bliska. Zdecydowanie polecam!

Ocena 9,5/10

Agata "Futrzak Tragiczny" Marciniak

Autor: Mark Blake
Tytuł: Prędzej świnie zaczną latać
Tytuł oryginału: Pigs Might Fly
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 28 listopada 2012
Miejsce wydania: Kraków
Format i okładka: 155 x 230 mm (MK) ; 159 x 236 mm (TW)
ISBN: 978-83-63248-55-0 (MK) ; 978-83-63248-56-7 (TW)
Liczba stron: 544

Nowe wpisy

Truskawki w śmietanie
Truskawki w śmietanie
Babiniec. Czyli gdzie ci mężczyźni
Szkicownik myśli
Szkicownik myśli
Szkicownik myśli
Thor: Mokry świat
Jeszcze tylko raz